Po latach przekonywania, proszenia, nakłaniania, Polacy w końcu pokochali sport. Biegi uliczne odbywają się kilka razy w roku w praktycznie każdym mieście, codziennie tysiące dziewczyn rozkłada na podłodze matę ćwicząc ze swoją ulubioną instruktorką, a siłownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Szczególnie te ostatnie są jednak źródłem pewnych kontrowersji. Skomplikowane maszyny, wielkie ciężary, ogromne obciążenia…. Czy faktycznie chodzenie na siłownie jest dla nas zdrowe i korzystne?
Najważniejsza jest znajomość możliwości i ograniczeń swojego ciała oraz świadomość swojego stanu zdrowia – tłumaczy Michał Kostrzewski, założyciel portalu Sport-ekspert.pl – Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy udać się do lekarza, zbadać serce i płuca. Jeśli w przeszłości zdarzały się problemy ze stawami czy kręgosłupem, należy odwiedzić również ortopedę.
Kostrzewski zwraca również uwagę na wybór dobrego trenera personalnego. Wykwalifikowany instruktor powinien mieć solidną wiedzę na temat anatomii, fizjologii oraz ma w swoim zbiorze obszerny wachlarz ćwiczeń. Ułoży zatem program treningowy skrojony pod podopiecznego, jego cele, a także mocne i słabe strony. Doradzi też w kwestii diety i suplementacji, aby wspomóc obciążony treningami organizm – w ten sposób nie pozwoli na osłabienie czy kontuzję trenującego. Ponadto, dobry trener wytłumaczy ćwiczącemu jak działają poszczególne maszyny i jak poprawnie wykonywać na nich powtórzenia, aby budować mięśnie i siłę bez zbędnego obciążania stawów, ścięgien czy kręgosłupa.
Na rynku jest coraz więcej instruktorów, którzy legitymują się certyfikatami wydanymi podczas weekendowych kursów – twierdzi właściciel Sport-Ekspert.pl – Zamiast pomóc w walce o zdrową sylwetkę, mogą zaszkodzić, a nawet zagrozić zdrowiu ćwiczących. Dlatego na naszym portalu Sport-ekspert.pl weryfikujemy kwalifikacje, wiedzę i doświadczenie instruktorów, zanim dodamy ich do naszej bazy. Chcemy być pewni, że użytkownicy portalu są w dobrych rękach.
Aby siłownia była bezpieczna należy również pamiętać o wygodnym stroju i amortyzujących butach, a także o solidnej rozgrzewce i rozciąganiu. Zaszkodzić może także nieregularność, jednorazowe zrywy nadmiernego wysiłku lub brak odpoczynku i regeneracji. Trzeba również pamiętać, żeby w przypadku jakiegokolwiek niespodziewanego bólu, duszności czy innego niepokojącego objawu, przerwać ćwiczenia i udać się po pomoc do instruktora. Ten powinien ocenić czy nietypowa reakcja organizmu jest spowodowana niewłaściwym wykonaniem czy doborem ćwiczeń lub zalecić badania kontrolne u lekarza specjalisty.
Siłownia to najlepszy sposób na szybkie i zdrowe osiągnięcie dobrej kondycji, zbudowania siły i efektownej sylwetki. Wystarczy, że będąc na siłowni używamy nie tylko mięśni, ale też głowy.
Oceny
Trenerzy o podobnym profilu:
Jak być atrakcyjną na siłowni?
(Brak oceny) Loading...
Artykuł,
Jak zadbać o wygląd na treningu
(Brak oceny) Loading...
Artykuł,
Jaki sport wybrać?
(Brak oceny) Loading...
Artykuł, Bez kategorii,
Kettlebells - zasady treningu
(Brak oceny) Loading...
Artykuł,
Kluby i trenerzy