Dlaczego warto biegać?

Loading...
Artykuł, Bez kategorii

Aktywność ruchowa ma bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie. Każdy sport przynosi jednak nieco inne korzyści. Wśród popularnych rodzajów ruchu, które zdobywają coraz większe grono zwolenników znajduje się bieganie. Bez wątpienia przyczynia się do tego jego dostępność – biegać możemy wszędzie i zawsze. Jakie zalety ma bieganie? Dlaczego warto przynajmniej kilka razy w tygodniu włożyć wygodne buty i przebiec chociaż kilka kilometrów?

Ochrona przed zawałem
Bieganie – oczywiście to regularne – korzystnie wpływa na nasz układ krążenia i najważniejszy mięsień w naszym organizmie: serce. Bardzo często zapominamy, że ten najbardziej zapracowany mięsień również należy trenować. Jeśli biegamy regularnie, wzrasta objętość serca, co sprawia, że jego praca jest bardziej skuteczna i efektywna. Mięsień sercowy staje się bardziej wydolny, nie męczy się tak bardzo, dochodzi do zmniejszenia ryzyka jego zawału, czyli stanu, który bezpośrednio zagraża naszemu życiu. Warto wspomnieć jeszcze o jednym: kiedy serce pompuje krew sprawniej, efektywniej dociera ona do każdej komórki ciała.

Walka z nadprogramowymi kilogramami
Bieganie poleca się wszystkim tym, którzy chcą pozbyć się niechcianych fałdków tłuszczyku znajdujących się na ciele. Jest to jeden z efektywniejszych sposobów rzeźbienia sylwetki. Ci, którzy biegają mogą pochwalić się sprężystym, pozbawionym tłuszczu ciałem. Bieganie skutecznie modeluje mięśnie:
-ud;
-łydek;
-brzucha.
Do tego biologicznie nas odmładza! Czujemy się młodsi, wyglądamy na młodszych. Aż chce się żyć!

Poprawa nastroju
Podczas biegania dochodzi do znacznego wyrzutu endorfin, czyli hormonów szczęścia. To właśnie dlatego bieganie bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Endorfiny wykazują działanie:
-przeciwbólowe;
-relaksujące;
-zmniejszające niepokój.
Nie jest żadną tajemnicą, że ci, którzy biegają regularnie są spokojniejsi, bardziej zadowoleni z życia, częściej się uśmiechają. To właśnie ten mechanizm sprawia, że kiedy już wciągniemy się w trening biegacza, nie możemy go przerwać. Bieganie naprawdę uzależnia!

Naturalny kosmetyk
Ci, którzy biegają regularnie mogą pochwalić się piękną, jędrną skórą. Oznaki starzenia pojawiają się u tych osób zdecydowanie później. Wszystko za sprawą efektywniejszego krążenia krwi, co przekłada się na lepsze dotlenienie i odżywienie również skóry. Osoby uprawiające bieganie rzadziej muszą więc korzystać z pomocy specjalistów medycyny estetycznej.

Poprawa koncentracji
Bieganie korzystnie wpływa również na pracę naszego układu nerwowego. Kiedy mózg otrzymuje porcję tlenu, pracuje dużo efektywniej. W efekcie wysiłek umysłowy przychodzi osobom regularnie biegającym o wiele łatwiej. Coraz częściej mówi się również o tym, że regularne bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. U osób, które biegały później pojawiają się również objawy demencji starczej.

Bieganie to doskonała forma ruchu. Może być uprawiana niezależnie od płci i wieku. Przynosi wiele korzyści, które sprawiają, że biegacze żyją dłużej i szczęśliwiej.

Oceny

Nie polecamMoże byćJest OKPolecamBardzo polecam! (Brak oceny)
Loading...

Opinie

Trenerzy o podobnym profilu:

Czy siłownia jest bezpieczna?

Loading...
Artykuł,

Czym jest trening wytrzymałościowy?

Loading...
Artykuł, Bez kategorii,

Dlaczego warto biegać?

Loading...
Artykuł, Bez kategorii,

Jak być atrakcyjną na siłowni?

Loading...
Artykuł,