Przegląd najważniejszych zalet sztuk walki

Loading...
Artykuł

Gdy mówimy o korzyściach wynikających z trenowania sztuk walki, zwykle zwracamy uwagę przede wszystkim na to, że dają nam one szansę obronienia się w przypadku nieoczekiwanego ataku. Okazuje się jednak, że mają one znacznie więcej zalet. Co więcej, często mówimy o zaletach, które wcale nie są aż tak oczywiste, jak początkowo mogłoby nam się wydawać.
Po pierwsze – większe bezpieczeństwo
Osoby, które trenują sztuki walki, nie lubią promować ich właśnie poprzez akcentowanie znaczenia lepszej samoobrony. Nie da się jednak ukryć, że jest to jeden z największych zysków i jedna z najpopularniejszych motywacji nowych uczniów. Bez względu na wysiłki organów zajmujących się utrzymaniem bezpieczeństwa na wysokim poziomie, nie możemy czuć się zawsze komfortowo. Przemoc fizyczna jest faktem, a jej ofiarami staje się znacznie więcej osób niż początkowo mogłoby się nam wydawać. Sztuki walki uczą technik samoobrony, są przy tym w stanie udowodnić, że jesteśmy w stanie wykorzystać przeciwko atakującemu to, co on sam uważa za swoją przewagę. Trenują w nas szybkość działania i umiejętność podejmowania trafionych decyzji. Za każdą z nich stoi filozofia, która sprawia, że nie grozi nam zamiana miejscami z ulicznymi bandytami, wiedza, jaką uzyskujemy pozwala nam jednak na trzeźwą ocenę sytuacji i podjęcie najbardziej racjonalnych działań, aby obronić się przed zagrożeniem.

Po drugie – lepsza kondycja
Jeśli chcemy opanować sztukę walki, która nas zainteresowała, musimy regularnie trenować i właśnie „regularność” jest tu słowem-kluczem. Nawet, jeśli nie mamy idealnej figury i wcale nie chcemy zmienić się w sportowca zawodowego, regularność wpływa na nasz organizm. To, co na pierwszych zajęciach sprawia nam ogromną trudność, na dziesiątych staje się prostym ćwiczeniem rozgrzewkowym. Poprawa kondycji jest jednak widoczna nie tylko na sali treningowej, ale i w codziennym życiu, gdy biegniemy na przystanek autobusowy albo przemierzamy pół miasta z ciężkimi zakupami. Często okazuje się też, że kilka kilogramów nadwagi znika gdzieś niepostrzeżenie nawet pomimo tego, że nie podjęliśmy kolejnej próby przejścia na dietę.

Po trzecie – pewność siebie
Sztuki walki zmieniają nas psychicznie i ponownie mówimy o zmianie, która dokonuje się niejako „przy okazji”, choć początkowo wcale się na nią nie nastawialiśmy. Składają się przecież na nie nie tylko nowe ruchy wykonywane na zasadzie automatyzmu, ale i nowe myślenie, tak o nas samych, jak i o świecie, który nas otacza. Oczywiście, trudno liczyć na to, że dzięki judo lub karate staniemy się nagle królami imprez z ogromnym kręgiem przyjaciół. Jeśli jednak sami zaczniemy o sobie dobrze myśleć (a tak się właśnie dzieje, gdy zaczynamy ćwiczyć, inni również będą postrzegać nas w nieco inny sposób.

Sztuki walki pomagają też w dążeniu do innych życiowych celów. Uczą systematyczności i pokory, dają motywację, a często stają się okazją do poznania nowych, wartościowych ludzi. Wiele korzyści ma uniwersalny charakter, można mówić jednak również o tych specyficznych, które każdy ćwiczący musi odkryć samodzielnie.

Oceny

Nie polecamMoże byćJest OKPolecamBardzo polecam! (Brak oceny)
Loading...

Opinie

Trenerzy o podobnym profilu:

Jak zadbać o wygląd na treningu

Loading...
Artykuł,

Jaki sport wybrać?

Loading...
Artykuł, Bez kategorii,

Kettlebells - zasady treningu

Loading...
Artykuł,

Męska dieta

Loading...
Artykuł,